Kuba Stankiewicz Quartet - Live / The Music of Victor Young, Bronisław Kaper and Henryk Wars / DOK
Kuba Stankiewicz Quartet - Live / The Music of Victor Young, Bronisław Kaper and Henryk Wars / DOK
Przypomnijmy sobie koncert Kuba Stankiewicz Quartet - The Music of Victor Young, Bronisław Kaper and Henryk Wars, który odbył się 27.01.2022 r. w Synagodze Rutika w Dzierżoniowie.
Skład zespołu:
Kuba Stankiewicz - fortepian
Maciej Sikała - saksofon tenorowy i sopranowy
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja
W koncercie usłyszymy i zobaczymy świetne aranżacje przedwojennych szlagierów napisanych m.in. przez urodzonych w Polsce kompozytorów Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa.
Bronisław Kaper
Czterokrotnie nominowany do Oscara był pierwszym polskim laureatem najcenniejszej filmowej nagrody za ścieżkę dźwiękową do obrazu „Lili” (1953).
Kompozytor praktycznie nieznany w Polsce swoją światową karierę rozpoczął w roku 1935, kiedy to szef Metro-Goldwyn-Maye – Louis B. Mayer usłyszał w Paryżu jego słynną kompozycję „Ninon” wykonywaną przez Jana Kiepurę. Urodzony w Warszawie artysta podpisał kontrakt z wytwórnią i przeniósł się do Hollywood. Stworzył muzykę do blisko 150 filmów, a także wielu spektakli na Broadwayu.
Sporo jego hitów stało się standardami jazzowymi, a do najbardziej znanych należą: „On Green Dolphin Street” i „Invitation”.
Viktor Young
Twórca muzyki do ponad trzystu filmów nominowany był do Oscara aż dwadzieścia dwa razy. Wymarzoną nagrodę i to pośmiertnie przyznano mu za film „W 80 dni dookoła świata” (1956).
Kilka z jego słynnych melodii zyskało status przebojów i znalazło się w Wielkim Amerykańskim Śpiewniku („Great American Songook”). Wśród nich była również piosenka „Stella by Starlight” z filmu „The Uninvited”, która stała się znakiem rozpoznawczym Miles’a Daviesa.
Henryk Wars
Okrzyknięty prekursorem swingu w Polsce był jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki rozrywkowej XX wieku w naszym kraju.
Przeboje z jego 52 filmów polskich i 37 amerykańskich śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina polskiego, m.in.: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. Jego kompozycje mieli też w repertuarze Bing Crosby, Dorris Day, Brenda Lee, Diana Shore, Jimmie Rogers, a także Mel Thorme. Największą popularność zdobyły takie piosenki, jak: „Sleep my Child”, „Over and over”, „Little Shephard”, „Good Love”, „Speak to Me pretty”, „Walk with Him”, „That Cotton Candy”.
kamera /montaż: Piotr Walaszczyk
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Koncert poprowadzili Mateusz Cegiełka i Renata Łazor
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
DGN Klub Jazzowy Pegazz