LutosAir Quintet

LutosAir Quintet

Koncert LutosAir Quintet z przyczyn technicznych przeniesiony jest na salę koncertową DOK.

Zapraszamy - bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie DOK.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Dzierżoniowski Ośrodek Kultury zapraszają na koncert LutosAir Quintet

03 lipca 2021 r. godz. 16:00, sala koncertowa DOK.

Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie DOK. www.dok.pl

LutosAir Quintet klasyczny kwintet dęty zespół Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Jan Krzeszowiec – flet

Karolina Stalmachowska – obój

Maciej Dobosz – klarnet

Alicja Kieruzalska – fagot

Mateusz Feliński – waltornia

Kalina Rosińska – prelekcja

Program:

Felix Mendelssohn–Bartholdy – Uwertura do Snu nocy letniej

Józef Świder – Mini-Quintetto (części: Studio, Sentimentale, Polonez)

David Maslanka – Kwintet dęty nr 2, cz. III

Kazimierz Machala – American Folk Suite

George Bizet – Carmen – Fantazja

Czas trwania: ok 45 min.

Koncert realizowany ze środków MKDNiS w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

LutosAir Quintet założony w 2013 roku w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NOSPR: Jan Krzeszowiec, Karolina Stalmachowska, Maciej Dobosz, Alicja Kieruzalska i Mateusz Feliński. Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii. Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopadu i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem, Tomaszem Żymłą, Maciejem Frąckiewiczem i zespołem Lutosławski Quartet. LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Nikoli Kołodziejczyka, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna (ten ostatni kompozytor zadedykował LutosAir Quintet utwór Rondeau). LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord; album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka). Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha wydanego przez DUX. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.

„(…) to, co członkowie LutosAir Quintet pokazują na płycie jest pokazem czystej,

nieskrępowanej radości ze wspólnego grania i maestrii wykonawczej na poziomie,

który dosłownie wprawia w osłupienie. Ich Canto for Winds to absolutna rewelacja,

zarówno pod względem interpretacyjnym, jak i repertuarowym.”

Magdalena Talik, portal Wrocław

„Przez lata wrocławska orkiestra przeżywała zwyżki i zniżki formy (…) ale »drzewo« zawsze tam było dobre, a niekiedy znakomite. Koncert »Na Czystej« wzmocnił tę tradycję, pokazując nie tylko technikę, solistyczny temperament muzyków i ich wyśmienite zgranie w poszczególnych składach, ale przede wszystkim kapitalne muzyczne esprit.” Rafał Augustyn, „Ruch Muzyczny”

Jan KRZESZOWIEC – flet

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fleto-wych. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Prowadzi aktywną działalność artystyczną - współpracuje z wieloma zespołami m.in. Trio Aristos, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna miasta Tychy AUKSO. Obecnie wykłada w macierzystej uczelni. Od 2001 roku pełni funkcję flecisty-solisty w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Flecistów Polskich.

Karolina STALMACHOWSKA – obój

Pierwsza oboistka Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Z zespołem tym wzięła udział w ponad 500 koncertach symfonicznych, dokonała szeregu nagrań płytowych. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki, do dziś związana jest z macierzystą uczelnią. W roli solisty występowała kilkukrotnie z NOSPR, jak również na festiwalu Ostrava Days 2017 oraz na festiwalu La Folle Journee w Nantes z Sinfonią Varsovią, z którą ściśle współpracowała w latach 2008-2012 jako pierwszy oboista. Regularnie współpracuje z Orkiestrą Miasta Tychy AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, Kwartetem Śląskim. Udziela się artystycznie w wielu zespołach orkiestrowych i kameralnych w kraju.

Maciej DOBOSZ – klarnet

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jana Tatarczyka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Guy Dangaina oraz Peter-Marc Dijcks`a. Jest laureatem konkursów na szczeblu ogólnopolskim. Jako muzyk orkiestrowy nawiązał współpracę z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, czy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia. Uczy w szkole muzycznej drugiego stopnia, wykłada na kursach muzycznych. Od 2006 roku jest pierwszym klarnecistą NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Alicja KIERUZALSKA – fagot

Urodziła się w Toronto. Absolwentka Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie prof. Marca Engelhardta oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie u prof. Bogumiła Gadawskiego. Ponadto w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w Stuttgarcie. Była stypendystką Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, DAAD oraz Musikstiftung Landesbank Karlsruhe. Była także stypendystką fundacji muzyki kameralnej Villa Musica (Niemcy). Współpracowała m.in. z Royal Philharmonic Orchestra w Londynie, Operą w Hamburgu i Stuttgarcie, Kammerorchester Heilbronn, Sinfoniettą Cracovią, wieloma polskimi i niemieckimi orkiestrami. W latach 2006-2009 była muzykiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, w latach 2009-2019 była solistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2010 roku jest solo fagocistką NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Mateusz FELIŃSKI - waltornia

Urodził się w 1977 r. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 9 lat. W 1991 roku wygrał Ogólnopolski Konkurs Młodych Muzyków w Szczecinku. Uczęszczał do Szkoły Talentów w Poznaniu. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej (klasa Wiesława Grochowskiego). Współpracuje z wieloma polskimi orkiestrami, jest również aktywny jako muzyk popowy i jazzowy. Od 1998 roku jest pierwszym waltornistą NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Oficjalna strona zespołu: www.lutosairquintet.com FILMY: Szeligowski, Kilar, Ligeti // MusMA // Neither Peace nor Quietness

PŁYTY: Canto for Winds (CD Accord 234 / NFM): Spotify & Naxos

Witold Lutosławski Opera Omnia Vol. 7 | piosenki dla dzieci

(CD Accord 242 / NFM): Spotify & Naxos


Adres źródłowy: https://dok.pl/dok/wydarzenia/lutosair-quintet

Załączniki
  • [0] https://dok.pl/sites/default/files/2021-06/162084798_131302842331393_6312427131386860480_n.jpg