Muzyka w raju

Muzyka w raju

Koncert 13 sierpnia 2021 godz. 19:00
Dzierżoniów, Kościół pw. Maryi Matki Kościoła

Davide Monti - skrzypce

Kore:
Agata Habera - skrzypce
Katarzyna Olszewska - skrzypce
Katarzyna Szewczyk-Pławecka - skrzypce
Katarzyna Rymuza - altówka
Anna Johannsen - wiolonczela
Anna Bator - kontrabas
Joanna Boślak-Górniok - klawesyn

Vivaldi improwizowany czyli „Cztery pory roku” inaczej

Antonio Vivaldi (1678 - 1741)
Koncert d-moll na smyczki i basso continuo RV 127
Allegro, Largo, Allegro

Koncert skrzypcowy E-dur „La Primavera” RV 269
Allegro, Largo e pianissimo sempre, Allegro pastorale

Koncert skrzypcowy g-moll „L’Estate” RV 315
Allegro non molto, Adagio e piano – Presto e forte, Presto

Evaristo Felice Dall'Abaco (1675 - 1742)
Koncert C-dur na smyczki op.6 nr 10
Allegro, Largo, Allegro

Antonio Vivaldi
Koncert skrzypcowy F-dur „L'Autunno” RV 293
Allegro, Adagio molto, Allegro

Koncert skrzypcowy f-moll „L’Inverno” RV 297
Allegro non molto, Largo, Allegro

W dniach 9 - 24 sierpnia XVIII(XIX) edycja festiwalu „Muzyka w Raju”. Po rocznej przerwie festiwal „Muzyka w Raju” powraca w wersji koncertowej. Po raz kolejny obok pocysterskiego klasztoru w Paradyżu miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale także szansa na poznanie tej wciąż nieodkrytej części Polski. Między 7 a 14 listopada odbędzie się internetowa część festiwalu.

Od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”. W ciągu kilkunastu lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w połowie sierpnia zjeżdżają się z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć znakomitym wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann” czy „Infinite Baroque”.
W roku 2020 festiwal przeniósł się, jak wiele innych wydarzeń muzycznych, do Internetu i teraz powoli powraca w swojej tradycyjnej postaci koncertowej, która będzie się jednak nieco różniła od wcześniejszych edycji „Muzyki w Raju”. O ile wcześniej poszczególne programy koncertowe prezentowane były tylko jeden jedyny raz, w tym roku wybrane spośród nich będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie tych programów możliwe dużej liczbie słuchaczy w jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.
W dniach od 5 do 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie
Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu, Dzierżoniowie i Ołoboku, a w dniach od 16 do 22 sierpnia w Paradyżu.
Wykonawcy tego rocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespół Le Souvenir i soliści: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Roger Helou, Vincent Kibildis, Sara Johnson Huidobro i Davide Monti.

Bilety na koncerty dostępne będą wyłącznie w Internecie oraz w kasach instytucji współorganizujących poszczególne koncerty. W wybranych miejscach bilety będzie można nabywać także przed koncertami, a informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: https://muzykawraju.pl/

Między 7 a 14 listopada 2021 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.

Muzyka w Raju 2021
Letnica k. Zielonej Góry - Gorzów Wlkp. – Świebodzin – Międzyrzecz – Dzierżoniów – Ołobok – Paradyż/Gościkowo
5 - 22 sierpnia
7 – 11 listopada (festiwal w Internecie)
https://muzykawraju.pl/

Mecenat: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Współorganizatorzy: Gmina Świdnica, Filharmonia Gorzowska, Gmina Świebodzin, Świebodziński Dom Kultury, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Błękitny Ołobok”

Davide Monti

Davide to skrzypek nietypowy, mniej zainteresowany wirtuozerią i techniczną pirotechniką, a bardziej wykorzystaniem swego instrumentu do szeroko rozumianej komunikacji. Wykonawczą wszechstronność i charyzmę zawdzięcza indywidualnemu i eklektycznemu wykształceniu, a także współpracy z uznanymi w świecie muzykami i zespołami (T. Koopman, M. Radulescu, L.U. Mortnesen, G. Garrido, D. Fasolis, E. Kirkby, R. Invernizzi, EUBO). Z równą pasją i satysfakcją pracuje w małych formacjach (duet Arparla, zespół il Falcone, Accademia Strumentale Italiana), jak i w orkiestrach, z którymi występuje jako lider i solista (Il Tempio Armonico, Ensemble Elyma, Musica Reservata, Cappella S. Giustina). Jego poszukiwania estetyczne koncentrują się na improwizacji i retoryce muzycznej, które stanowią najważniejsze aspekty wykonawstwa historycznego.

Kore

Projekt orkiestrowy zainicjowany przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor” oraz polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich. Kore jest miejscem współpracy wykonawców wywodzących się z różnych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń. Dla muzyków starszych jest okazją do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej. Dla młodszych to szansa na zdobywanie doświadczenia i wypracowywania własnej estetyki. Kore zrealizowała kilka projektów we współpracy z Filharmonią Narodową oraz spełniała rolę orkiestry festiwalowej na festiwalach „Muzyka w Raju” oraz „Poznań Baroque”. W roku 2017 orkiestra uruchomiła projekt skierowany do młodych polskich muzyków pod nazwą Green Kore.


Adres źródłowy: https://dok.pl/dok/wydarzenia/muzyka-w-raju-0

Załączniki
  • [0] https://dok.pl/sites/default/files/2021-08/Plakat%20MR%2021-DZIERZONIOW%20%E2%80%94%20kopia-1_0.jpg