XII edycja Festiwalu Góry Literatury

XII edycja Festiwalu Góry Literatury

XII edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się w dniach 10–18 lipca 2026 roku. Głównym motywem przewodnim wydarzenia organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk są „Terytoria”.

W programie zaplanowano ponad 170 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, debaty, koncerty i pokazy filmowe.

Główne filary programu 2026

Literatura i debaty: Wśród gości znaleźli się m.in. Georgi Gospodinow oraz Alberto Manguel. Poruszane będą tematy z pogranicza humanistyki, ekologii i relacji społecznych.

Muzyka: Codziennie odbywać się będą koncerty. Na scenach wystąpią m.in. Ralph Kaminski, Hania Rani, Maria Peszek, Kasia Sienkiewicz, Spięty oraz John Porter

Film: Pokazy obejmą m.in. „Człowieka z marmuru” (ze względu na rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy) oraz film „Franz Kafka” w reżyserii Agnieszki Holland.

Małe Góry Literatury: Pasmie skierowanym do młodszych czytelników towarzyszyć będą warsztaty, spotkania z autorami (np. Michałem Rusinkiem) oraz dyskusje o bezpieczeństwie dzieci w sieci.

Lokalizacja

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach u podnóża Gór Sowich oraz w Kotlinie Kłodzkiej. Tradycyjnie sercem wydarzeń będą okolice Nowej Rudy, Radkowa, Sokołowska, Ścinawki Górnej oraz Wałbrzycha.Szczegółowy harmonogram wydarzeń, informacje o biletach oraz zapisach na poszczególne panele można znaleźć na oficjalnej stronie Fundacji Olgi Tokarczuk.

Również Dzierżoniów ponownie znajdzie się na mapie najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. W lipcu nasze miasto stanie się przestrzenią spotkań, rozmów i twórczej wymiany myśli, łącząc miłośników literatury,

sztuki i kultury współczesnej. Jako Dzierżoniowski Ośrodek Kultury z dumą współtworzymy tegoroczną odsłonę Festiwalu Gór Literatury, zapraszając do udziału w wydarzeniach, które inspirują, poruszają i otwierają nowe perspektywy.

Tegoroczny program Gór Literatury łączy różnorodne gatunki i wrażliwości- od reportażu i literatury czeskiej, przez spotkania z wybitnymi twórcami, aż po warsztaty i spektakle dla najmłodszych.

Dzierżoniów ponownie stanie się miejscem, w którym kultura jest żywa, dostępna i bliska każdemu.

Organizatorzy Festiwalu szczególnie dbają również o to, aby festiwal był wydarzeniem otwartym i dostępnym. Dlatego wszystkie spotkania literackie, panele, projekcje filmowe oraz warsztaty dla dzieci są bezpłatne

i ogólnodostępne. Wyjątek stanowi jedynie koncert Marii Peszek i Bartka Wąsika- na to wydarzenie obowiązują bilety.

Natomiast z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na wybrane warsztaty (zwłaszcza dla dzieci oraz zajęcia Latającego Uniwersytetu Ludowego) obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe.

Poniżej pełny program wydarzeń odbywających się w naszym mieście:

Sobota 11 lipca

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23

9.00–10.00 Małe Góry Literatury. Tkaczka chmur – spektakl teatralny. Prowadzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Mateusz Szemraj (wiek: 5+) - wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;

10.15–11.30 Małe Góry Literatury. Tkaczka chmur – warsztat ruchowy dla dzieci i ich opiekunów. Prowadzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Mateusz Szemraj (wiek: 6+) - obowiązują zapisy mailowe pod adresem lulat[4][3][2][1]fundacjaolgitokarczuk [dot] org, liczba miejsc ograniczona.

Wtorek 14 lipca

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23

10.00–12.00 Małe Góry Literatury. Guziki, słowiki, szaliki – literacka pracownia kolażu z ilustratorką Joanną Rusinek i pisarzem Michałem Rusinkiem (wiek: 6+).

Synagoga Rutika, ul. Krasickiego 28

9.00–11.30 Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty z Aleksandrą Gliszczyńską-Grabias: Kultura żydowska – przeciwdziałanie mowie nienawiści - obowiązują zapisy mailowe pod adresem lulat[4][3][2][1]fundacjaolgitokarczuk [dot] org, liczba miejsc ograniczona;

12.00 Anna Bikont, Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów.

Z autorką rozmawia Kamil Kijek - wstęp wolny;

13.30 Marcin Wodziński, Wojciech Tworek, Opowieści chasydzkie. Antologia.

Z redaktorami tomu Biblioteki Narodowej rozmawia Urszula Glensk;

15.00 Cudem ocalona synagoga w Dzierżoniowie. Z Dorin Blau i Rafaelem Blauem rozmawia Monika Bisek-Grąz

Kinoteatr "Zbyszek", ul. Świdnicka 23 (wstęp wolny)

16.15 Literatura bez granic. Pasmo czeskie na Festiwalu Góry Literatury: Jaroslav Rudiš, Zákupy-Sarajewo. O opowiadaniu z tomu Sudety. Opowieści z czesko-niemieckiego pogranicza i innych książkach z autorem rozmawia Olga Wróbel;

17.45 Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej. W trzydziestą rocznicę przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej z autorem biografii rozmawia Małgorzata Kolankowska;

19.15 Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński), Szaleństwo i śmierć spłyną z gór. Z autorką rozmawia Olga Wróbel;

21.00 koncert: Maria Peszek (głos) i Bartek Wąsik (fortepian) - obowiązują bilety

Pieśń nocy letniej. Peszek i Wąsik grają Kochanowskiego

Unikatowy projekt łączący arcydzieło polskiej literatury z wrażliwością wyjątkowej dwójki artystów- wokalistki i performerki Marii Peszek oraz pianisty i kompozytora Bartka Wąsika. Peszek i Wąsik stworzyli dwanaście nowych kompozycji oddając oryginalny tekst Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego w całości. Dzieło Kochanowskiego zyskuje nową, barwną i wielce zaskakującą interpretację, a Pieśń wybrzmiewa polifonią

i nieskończonymi możliwościami jakie daje głos ludzki i fortepian. Peszek i Wąsik grają Kochanowskiego, ale grają też siebie nawzajem. Pieśń świętojańska staje się lustrem,

w którym przeglądają się osobowości artystów. Liryzm i dzikość mieszają się w różnych proporcjach, wydobywając z obojga niespodziewane dla nich samych aury.

Choć Peszek i Wąsik mówią tu jednym głosem, ich odczytanie Pieśni wybrzmiewa polifonią i możliwościami, jakie dają głos ludzki i fortepian. Obok tradycyjnego śpiewu pojawiają się dźwięki inspirowane naturą oraz emocjami obecnymi w oryginalnym tekście. Również fortepian brzmi tu zarówno klasycznie, jak i w bardziej eksperymentalny sposób: z wykorzystaniem preparacji i technik rozszerzonych.

Ten niezwykły dialog służy oddaniu fantastyczności nocy sobótkowej, czasu, w którym świat realny miesza się ze światem duchów i słowiańskich wierzeń. Maria Peszek i Bartek Wąsik stworzyli dwanaście nowych kompozycji, zachowując oryginalny tekst Kochanowskiego w całości. U Kochanowskiego dwanaście Panien opowiada

o świętowaniu, miłości, tańcu, ale też o wojnie czy relacji człowieka z naturą. Pomimo niemal 450 lat od pierwszego wydania dzieła jego tekst pozostaje zaskakująco aktualny

i właśnie ta współczesność przyciągnęła uwagę Peszek i Wąsika, artystów, w których twórczości podobne tematy powracają od lat.

Kochanowski sugerował, by Pieśń świętojańską o Sobótce wykonywać na żywo podczas obchodów Sobótki, pomiędzy zachodem a wschodem słońca. Podążając za tym tropem oraz za nowym opracowaniem Peszek i Wąsika, każda przestrzeń może na chwilę stać się miejscem wspólnoty, rytuału i spotkania.

O artystach:

Maria Peszek – wokalistka, performerka, autorka tekstów i aktorka. Współpracowała m.in.

z Jerzym Grzegorzewskim, Agnieszką Holland, Krystianem Lupą i Kazimierzem Kutzem. Od 2005 roku koncentruje się na muzyce, wydając albumy, które regularnie stawały się zarówno artystycznymi, jak i komercyjnymi sukcesami, w tym Maria Awaria, Jezus Maria Peszek czy Ave Maria. Laureatka Paszportu Polityki, Fryderyków i wielu nagród kulturalnych. Znana

z wyrazistego języka artystycznego i projektów łączących muzykę, teatr oraz osobisty komentarz społeczny.

Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat Paszportu Polityki, Fryderyka oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej. Współtwórca zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach, prezentując zarówno autorskie projekty, jak

i reinterpretacje muzyki klasycznej oraz alternatywnej. Współpracował m.in. z Ralphem Kaminskim, Katarzyną Nosowską, Melą Koteluk i Stanisławą Celińską. W swoich projektach łączy muzykę klasyczną z eksperymentem, elektroniką i współczesną wrażliwością.

https://bilety.io/xss03

Pieśń nocy letniej. Peszek i Wąsik grają Kochanowskiego.

Środa 15 lipca

Synagoga Rutika, ul. Krasickiego 28

11.00 Literatura bez granic. Pasmo czeskie na Festiwalu Góry Literatury: Klára Vlasáková, Wyrwy. Z autorką rozmawia Mariusz Szczygieł - wstęp wolny;

12.30 Beata Justa, Ale Gake. Trójjęzyczna księga z Krainy Ducha Gór. Z autorką rozmawia Monika Bisek-Grąz - wstęp wolny;

14.00 Agnieszka Taborska, Przemądrzenia. Myśli przed Apokalipsą. Z autorką rozmawia Dorota Oczak-Stach - wstęp wolny.

Kinoteatr "Zbyszek", ul. Świdnicka 23

15.15 Tomasz Stawiszyński, Czynnik alchemiczny. Z autorem rozmawia Eliza Kącka - wstęp wolny;

16.45 Mariusz Szczygieł na każdy temat. Z pisarzem rozmawia Dorota Oczak-Stach - wstęp wolny;

18.30 Latający Uniwersytet Ludowy. Pokaz filmu Franz Kafka Agnieszki Holland. Po projekcji z reżyserką rozmawia Sylwia Chutnik - wstęp wolny.

Piątek 17 lipca

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23

9.00–10.15 Małe Góry Literatury. Lekcja z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel: Florka (wiek: 5+) - obowiązują zapisy mailowe pod adresem lulat[4][3][2][1]fundacjaolgitokarczuk [dot] org, liczba miejsc ograniczona;

10.30–11.45 Małe Góry Literatury. Lekcja z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel: Florka (wiek: 5+) - obowiązują zapisy mailowe pod adresem lulat[4][3][2][1]fundacjaolgitokarczuk [dot] org, liczba miejsc ograniczona.

REGULAMIN (pobierz) 

Pieśń nocy letniej (pobierz)


Adres źródłowy: https://dok.pl/dok/wydarzenia/xii-edycja-festiwalu-gory-literatury

Załączniki
  • [0] https://dok.pl/sites/default/files/2026-06/images.png
  • [1] https://dok.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [2] https://dok.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [3] https://dok.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [4] https://dok.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif