Lubomir Szmid

Choreograf tańca kat,,S” –starszy instruktor . Członek Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Świdnica ,Członek Stowarzyszenia Miłośników Tańca ,,Jubilat”,Członek Polskiej sekcji IOV .
Lubomir Szmid, choreograf tańca regionu Dolnośląskiego, autor programów dla zespołów ludowych działających nie tylko w regionie, ale również w Polsce i poza krajem, otrzymał odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za długoletnią działalność folklorystyczną. Lubomir Szmid na swoim koncie ma wiele osiągnięć, gdyż z tańcem ludowym związany jest od 1960 roku. Jest uznanym i wielokrotnie utytułowanym choreografem tańca ludowego i nowoczesnego regionu Dolnośląskiego. Koordynator w formie wolontariatu od 8 lat w działaniach,,Stragan Kultury w małym mieście,,Tutejsi”. Koordynator, choreograf -wolontariusz -Projekt Unijny,,Trzy kultury, trzy morza wspólna droga”. Koordynator,choreograf -wolontariusz -Projekt Nck-Warszawa -Wymiana młodzieży z Ukrainą. Bardzo ważną rolę dla kandydata stanowią zespoły folklorystyczne, które mają szczególny status w kulturze ludowej i tradycji narodowej. Dlatego poświęca im bardzo wiele czasu i inwencji twórczej, która sprowadza się do chęci przedstawienia na scenie w formie opracowania artystycznego pieśni i tańców bardziej lub mniej znanych.
ODZNACZENIA indywidualne:
•Zasłużony działacz kultury odznaka Ministra Kultury i Sztuki 1978 rok
•Zasłużony dla województwa wałbrzyskiego 2001 rok
•Zasłużony dla miasta Pyrzyc 1998 rok
•Dyplom Ministra kultury i Sztuki za szczególne zasługi dla kultury Polskiej 2004 r.
•Oraz szereg wyróżnień Kuratora Oświaty i Wychowania oraz wojewody
•List gratulacyjny za dokonania w Popularyzacji folkloru w kraju i za granicą nadany przez Marszałka Sejmiku Dolnośląskiego-2004r.
•Odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie Zasłużony dla Kultury Polskiej -2011r
• Nagroda Prezydenta miasta Świdnica za osiągnięcia w dziedzinie kultury -2013r
• Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2015 r  -ZPiT Jubilat
•Doroczna nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie -2015 r
* Tytuł Honorowy obywatel Miasta Nowa Ruda -2016r

 

Prowadzone zajęcia:

Historia zespołu zaczęła się w 1978r. Uczestnicy zajęć poznawali polską kulturę ludową, tańczyli i śpiewali. Zespół miał bogaty repertuar i dawał wiele koncertów. Odnosił również wiele sukcesów. Występował w Polsce i w Europie. W 2013r. Ślężanie obchodzili 35-lecie, co było pięknym podsumowaniem dorobku kilku pokoleń miłośników tańca ludowego. Później przez moment zespół… nie działał. Reaktywowano go w 2017r. Powrócili niektórzy dawni tancerze, ale pojawili się też inni. Wykorzystując…