CERAMIKA ONLINE

CERAMIKA ONLINE

Zapraszamy na nowe zajęcia z Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury.

Glina to tworzywo niezwykle ciekawe i wszechstronne, cieszące się zainteresowaniem od dawien, dawna. Podobno pierwszy człowiek został ulepiony właśnie z gliny...

a my zapraszamy na nowy cykl zajęć z DOK-iem ”Ceramika online”.

Mam na imię Małgosia i jestem Ceramiczką w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, od wielu lat uczę i zachęcam do kreatywności prowadząc warsztaty z ceramiki. Jest mi niezmiernie miło, że mogę się z Wami podzielić moim doświadczeniem na spotkaniach online, na które zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Spotykamy się online raz w tygodniu na Facebook-u Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury – w środy o godz. 18:00 - pierwsze zajęcia online 17 lutego 2021.

Żeby zacząć pracę, musimy pobrać porcję gliny z DOK-u, z której to, będziemy korzystać podczas zajęć. Glina będzie do odebrania od 10 lutego 2021 r. w siedzibie DOK (ul. Świdnicka 23 w Dzierżoniowie) od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-15:00, wejście od parkingu (należy dzwonić dzwonkiem). Uwaga! Ilość materiału ograniczona. Koszt pobrania porcji gliny wynosi 8 zł - w ramach opłaty wypalanie i szkliwienie prac. Wypalamy prace podpisane i powstałe wyłącznie z naszego materiału. Opłatę proszę uiścić w kasie DOK-u. Instrukcja obsługi warsztatu.

Do warsztatu, który przygotujemy samodzielnie we własnym domu, potrzebujemy paru prostych narzędzi i „ kawałek” stołu.

Poniżej fotografie wraz z opisem w punktach jakie narzędzia są przydatne do rozpoczęcia pracy z gliną.

gumoleum

1. Na stole przed przystąpieniem do lepienia kładziemy kawałek deski lub maty w celu zabezpieczenia przed zabrudzeniem i zarysowaniem.

2. Następnie kładziemy ściereczkę! Ściereczka chroni masę przed przylepianiem do powierzchni.

ścierki

3. Na ściereczce kładziemy kawałek gliny, którą następnie ugniatamy, nadając jej w ten sposób większą elastyczność. Ugnieciona, przyjemniejsza w dotyku, będzie łatwiej poddawała się realizacji naszych pomysłów.

glina

4. W zależności od tematów, jakie chcemy realizować, glinę możemy potraktować wałkiem, formując z niej płaszczyznę, najlepiej z obu stron tak jak na ciasto pierogowe.

wałek

5. Nożyki do krojenia mogą być standardowe, czyli takie, jakie używamy na co dzień np. w kuchni. Do krojenia płatów gliny najlepszy jest drucik lub żyłka zakończona drewnianym kołeczkiem do chwytania.

nożyki

6.Do wykrajania, zdobienia, fakturowania służą narządka, można je zamówić w sklepie plastycznym bądź papierniczym, również internetowo, ja osobiście polecam wersje z drewna.

narządka

7. Inne narzędzia ułatwiające pracę Ceramika to gąbka- potrzebna między innymi do nawilżania masy podczas lepienia i wygładzenia rantów.

gąbka

8. Toczek przedstawiony na zdjęciu jest przydatny podczas formowania form okrągłych takich jak kubek, wazonik, jest on pomocny ale nie jest niezbędny w warsztacie.

toczek

9. Koronki, płótno grubo-tkane, papier ozdobny z fakturą możemy wykorzystać do stworzenia pięknych i efektywnych wzorów.

koronki

Zachęcam do wspólnej zabawy z ceramiką. Spędź z nami mile i kreatywnie czas!

W razie pytań proszę o kontakt drogą mailową malgosiaatdok [dot] pl lub telefonicznie w godzinach od 9:00- 15:00 ( pon.- pt. ) pod numerem tel. 74 64 65 015. www.dok.pl

FB/ DZIERZONIOWSKIOSRODEKKULTURY

Zapraszamy na serię odcinków CERAMIKA ONLINE (linki do filmów poniżej)

https://youtu.be/tVVbUIPXz3M

https://youtu.be/SUn-LTsnvLI

https://www.youtube.com/watch?v=xPcH_z4OwK8

https://youtu.be/ZDlDmJVc_Q8

https://youtu.be/4ZLdz3Xvhxg

https://youtu.be/lbanwWgconc

https://youtu.be/e8dKV-qxj14

https://youtu.be/HCfOEpNNqqY

pobierz: instrukcja warsztatu ceramiki online

DZIĘKUJEMY ŻE BYLIŚCIE Z NAMI ON-LINE.

19 tys. 399 wyświetleń !!!

DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE I WSPÓLNE KREATYWNE SPOTKANIA ORAZ ZA PIĘKNE PRACE.

DZIERŻONIOWSKI OŚRODEK KULTURY POZDRAWIA GORĄCO WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW.

ceramika on - line