JARMARK PSZCZELARSKI POLSKO-CZESKIE MIODOBRANIE 2021

Miodobranie to cykliczna impreza kulturalna integrująca pszczelarzy, artystów, mieszkańców społeczności lokalnej i małych przedsiębiorców działających na terenach pogranicza polsko-czeskiego. Zostanie zorganizowana przez Dzierżoniowski Ośrodek Kultury przy współpracy z Miastem Lanškroun. Podczas dwudniowego spotkań na Dzierżoniowskim Rynku (28-29 sierpnia 2021 r.) uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z kulturą, tradycjami Polski i Czech- uczestniczyć w koncertach, spotkaniach, warsztatach.

PROGRAM:

SOBOTA 28.08.2021
godz. 10:00-12:00 WARSZTATY ZIELARSKIE/ sala wykładowa DOK
godz. 11:00-13:00 WARSZTATY ZDROWEJ KUCHNI / sala koncertowa DOK
godz. 11:00-13:00 WARSZTATY DLA DZIECI „JAK POMAGAĆ PSZCZOŁOM”/ sala plastyczna DOK
godz. 20:30 KONCERT ZESPOŁU Z POLSKI – TREBUNIE TUTKI/ scena/ Rynek

NIEDZIELA 29.08.2021
godz. 12:00 SEMINARIUM PSZCZELARSKIE: Produkty pszczele z ula/ sala wykładowa DOK
godz. 14:00 PARADA PSZCZÓŁKI MAI – konkurs na najlepsze przebranie dla dzieci/ start przy pomniku Jana Pawła II - trasa ul. Świdnicką pod scenę w Rynku
godz. 15:45 KONCERT ZESPOŁU Z POLSKI – SREDNUSHA/ scena/ Rynek
godz. 18:00 KONCERT ZESPOŁU Z CZECH - UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO/ scena/ Rynek

28  i 29 SIERPNIA/CAŁY DZIEŃ – TARGI PSZCZELARSKIE, RZEMIEŚLNICZE I SZTUKI LUDOWEJ
PREZENTACJE MIAST PARTNERSKICH POMIĘDZY KONCERTAMI NA SCENIE

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy (ograniczona liczba miejsc – pod numerem tel. 74/ 64 65 014 bądź  drogą elektroniczną: sabinaatdok [dot] pl).

 

Trebunie Tutki Fot. Jan Wierzejski

TREBUNIE-TUTKI/ PL
–    to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony  muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo  i awangardowe  podejście do swojego dziedzictwa.
Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół  z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.                                                   W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Kanadzie, Indiach,  Bangladeszu i w Armenii.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji,  a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy Nową Muzykę Góralską.
W dorobku zespołu znalazł sie projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina  z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.  
Niedawno ukazał się album "Duch Gór", nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się w grudniu i styczniu na liście Top Twenty ogolnoświatowej Transglobal  World Music Chart  i na antenach radiowych w USA, Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji  i we Włoszech.

 

Srednusha Fot. Mariusz Kuzka

SREDNUSHA /PL
Srednusha gra z potrzeby ucieleśnienia tego, co im gra w duszach… bratnich duszach. Nazwa zespołu została stworzona ze złożenia bułgarskich słów “srodna” (сродна) i “dusha” (душа), co w tłumaczeniu na polski znaczy “bratnia dusza”. Grupa w swojej idei pragnie łączyć różne kultury muzyczne, czasem oddalone od siebie tysiącami kilometrów. W różnych regionach świata znaleźć można bowiem kulturowe podobieństwa. Tych pokrewieństw starają się szukać w muzyce: Artur Korzekwa (cajon/tabla/bendir/przeszkadzajki), Darek Piechowiak (puzon/trąbka), Ola Knaś (śpiew/akordeon), Paweł Cychowski (gitara akustyczna/saz), Witold Kowaliszyn (cymbały strunowe/flety karpackie/duduk ormiański).

 

Ukulele Orchestra Jako Brno foto

UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO/ CZ
Zespół Ukulele Orchestra jako Brno figuruje w czeskiej księdze rekordów jako zespół z największą liczbą muzyków grających na ukulele. Założona w 2010 roku Ukulele Orchestra jako Brno to weterani ponad 300 publicznych występów na letnich festiwalach, na miejskich placach, w pubach i klubach, na imprezach prywatnych i firmowych, a także w bardziej kameralnym otoczeniu teatru. Wydali pięć płyt z coverami: Live from Brno (2012), A Little Less Conversation (2013), Mad World (2014), UOjB plays Ugly Girl (2016), Hits na Cassette (2016) i Here Come Your Men (2017).
Repertuar Ukulele Orchestra jako Brno jest coraz szerszy i coraz bardziej zróżnicowany. Obecnie składa się z ponad 100 coverów autorstwa światowej sławy artystów popu i rocka.

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

logo