O kinie

KINO „Zbyszek” - swoją nazwę zawdzięcza postaci Zbyszka Cybulskiego – wybitnego polskiego aktora, który w latach 1945-1947 mieszkał w Dzierżoniowie i uczył się w tutejszym liceum. Jego niezapomniane kreacje możemy podziwiać w tak znanych tytułach, jak „Popiół i diament”, „Do widzenia, do jutra”, „Giuseppe w Warszawie”. Imię Zbyszka Cybulskiego obiektowi nadano w 1997 r. Z tej okazji w holu kinoteatru wmurowano pamiątkową tablicę z napisem „W latach 1945-1947 w Dzierżoniowie mieszkał, uczył się i działał wybitny polski aktor Zbigniew Cybulski”.

Budynek Kinoteatru, gdzie funkcjonuje Kino Zbyszek - z salą teatralno-kinową, dużą sceną i zapleczem - został oddany do użytku 29.10.1968 r. po długotrwałej budowie. Sala spełnia także rolę sali widowiskowej (430 miejsc na widowni), w której regularnie odbywają się spektakle teatralne, koncerty, występy kabaretowe.

KINO „Zbyszek” należy do Sieci Kin Studyjnych oraz Sieci Polskich Kin Cyfrowych, których koordynatorem jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Cyfryzacja kina została wsparta finansowo przez Polski  Instytut Sztuki Filmowej.