23. POEZJA NA MURACH

23. POEZJA NA MURACH

18 czerwca 2021r. godz. 19 Kinoteatr "Zbyszek"

Wystąpią:

PONKI VERTERS

KWARTET ProFORMA

RAZ DWA TRZY - 30 LAT... JAK JEDEN KONCERT

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie biletowej DOK ul. Świdnicka 23, I piętro, w godz. 10:00 - 16:00 tel. do kasy 74 64 65 019, w biletomacie lub na stronie www.dok.pl

Ponki Verters

Koncert Ponki Verters - Szalony, zielony bez, to wydarzenie dla wszystkich miłośnikówpolskiej piosenki.

W repertuarze największe przeboje z tekstami Agnieszki Osieckiej min. Niech żyje bal, Nie spoczniemy, Jan serce, Małgośka i wiele innych.

Wszyscy dobrze znamy te utwory i wiemy, że są sprawdzonym przepisem na udany wieczór.

Ponki Verters - Szalony, zielony bez, to wydarzenie zarówno dla widzów starszych jak i młodej publiczności.

Vintagowe brzmienia i nowoczesne aranżacje, akustyczne instrumentarium i dużo śpiewania, stanowią mieszankę, która na długo zapada w pamięć.

Ponki Verters to artystyczne spotkanie dwóch osobowości: basisty, kompozytora Marcina Kleibera i aktorki, wokalistki Katarzyny Hołtry.

Marcin Kleiber - muzyk- multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Wieloletni kierownik muzyczny i basista zespołu Doroty Rabczewskiej ‚ Współpracował z wieloma artystami polskiej estrady min. Justyną Steczkowską, Kasią Kowalską, Sebastianem Piekarkiem, Aleksandrą Bilińską i wieloma innymi.

Katarzyna Hołtra jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ma na swoim koncie role w kilku filmach (m.in. „Najlepszy”, „W imieniu diabła”) i serialach (m.in. „Polscy szpiedzy”, „M jak miłość”, „Chyłka: Zaginięcie” i „Chyłka: Kasacja”). Współpracuje też z Mariuszem Trelińskim, dyrektorem Opery Narodowej w Warszawie. Wystąpiła w kilku jego spektaklach, nie tylko tych wystawionych w stolicy, ale też w brytyjskim Cardiff, Brukseli czy jak choćby ostatnio w Wiedniu z „Halką” . W tych przedstawieniach nie tylko gra, ale też śpiewała i tańczy.

Kwartet ProForma

XX - lecie działalności

Tak, dokładnie tyle lat temu odbył się nasz pierwszy koncert, 25.04.2001... Minęło szybko, strasznie dużo przez ten czas się wydarzyło. Żaden z nas nie spodziewał się, że projekt powołany naprędce w celu radośnie niezobowiązującego pomuzykowania w knajpie, projekt do którego, grając w tym czasie w innych zespołach, w sumie przywiązywaliśmy najmniejszą uwagę - odniesie największy sukces i będzie istniał tyle lat...

Kwartet ProForma jako jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie, w stałym repertuarze koncertowym posiada:

- piosenki autorskie do tekstów własnych, oraz do wierszy Stanisława Staszewskiego, K. I. Gałczyńskiego, J. Kaczmarskiego, K. Gajdy, a także do tłumaczeń tekstów Nicka Cave'a, Toma Waitsa i Leonarda Cohena

- 28 piosenek z repertuaru Stanisława Staszewskiego "Taty Kazika", barda Płocka i Paryża tworzącego w latach 50-tych i 60-tych, autora m.in. "Celiny" i "Baranka" - opracowanych na nowo we własnych aranżacjach.

- ok. 250 piosenek autorstwa Jacka Kaczmarskiego oraz tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński, w tym całościowo opracowane programy "Wojna Postu z Karnawałem" i "Sarmatia", a także piosenki z okresu działalności solowej Przemysława Gintrowskiego.

Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje i rozpoznawalne brzmienie, w którym dużą rolę oprócz instrumentarium podstawowego grają również kontrabas, akordeon, mandolina i różne instrumenty perkusyjne.

Podczas swojej już ponad 18-letniej działalności Kwartet ProForma zagrał ponad 800 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina, USA).

Regularnie gościmy na wielu cyklicznych imprezach związanych z piosenką poetycką, dotychczas były to m.in.:

- zloty listy dyskusyjnej i forum przy www.kaczmarski.art.pl organizowane od 2002 do 2005 roku w Przemyślu,

- Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", organizowany od 2004 roku przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego,

- cykl koncertów multimedialnych dla szkół średnich w krakowskim centrum kultury "Solvay", oraz Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, gdzie piosenki autorstwa tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński z programów "Muzeum", "Wojna Postu z Karnawałem" i "Sarmatia" inspirowane dziełami polskiego i światowego malarstwa ilustrowane są tymi obrazami wyświetlanymi na ekranie kinowym.

- Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej "Metamorfozy Sentymentalne".

W kwietniu 2009 Marcin został zaproszony przez Przemysława Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertów. Ta w założeniu jednorazowa pomoc przeobraziła się w stałą współpracę, która trwała aż do śmierci Przemysława Gintrowskiego w 2012 roku, a zaowocowała także udziałem w sesji nagraniowej Jego ostatniej płyty "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki".

W marcu 2012 Kwartet zaprosił Kazika Staszewskiego - wokalistę zespołu Kult, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów. Ten, również w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik & Kwartet ProForma, nagraniem i wydaniem w 2015 r. dwupłytowego albumu "Wiwisekcja" będącego zapisem jednego ze wspólnych koncertów - uzupełnionym o kilka późniejszych nagrań studyjnych, oraz w 2017 r. kolejnego, "Tata Kazika kontra Hedora" z piosenkami napisanymi do odnalezionych po latach niepublikowanych wierszy Stanisława Staszewskiego.

W chwili obecnej poza płytami nagranymi we współpracy z Kazikiem, Kwartet ProForma posiada nagrane i wydane następujące materiały:

- "Biały Dwór" - zawierający prócz piosenek studyjnych także duży fragment jednego z koncertów na festiwalu "Nadzieja" w 2007 roku.

- "Śmierć nie jest końcem" - 3-utworowy singiel będący zapowiedzią kolejnej płyty,

- "Na końcu świta" - wydawnictwo zawierające 16 piosenek - złożonych (mimo powstawania na przestrzeni kilku lat) w spójny koncept, dotykający pewnych spraw ostatecznych zarówno z powagą, jak humorem.

Gościnnie na płycie występują m.in. Jacek Bończyk, Grzegorz Tomczak czy wspomniany już Kazik Staszewski, realizacji nagrań w poznańskim Studio Hellenic podjął się stały współpracownik Kwartetu, Sebastian Włodarczyk.

RAZ DWA TRZY

„30 lat jak jeden koncert…”

30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia.

Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu.

Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno - literacki język.

Zespołu, który w niedościgniony sposób zinterpretował piosenki A.Osieckiej i W.Młynarskiego - z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów.

Nadto zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe.

To właśnie koncerty stały się znakiem rozpoznawczym „Raz, Dwa, Trzy” - jego swoistym DNA.

Koncertami również - bez wielkich fet, akademii i transmisji, pragniemy uczcić Naszą z Wami przyjaźń i wyrazić wdzięczność za to, że z nami jesteście.

Te 30 lat minęło nam jak jeden koncert !