Kuba Stankiewicz Quarte THE MUSIC OF VICTOR YOUNG, BRONISŁAW KAPER AND HENRYK WARS

Zapraszamy na koncert: Kuba Stankiewicz Quartet

THE MUSIC OF VICTOR YOUNG, BRONISŁAW KAPER AND HENRYK WARS.

Kuba Stankiewicz - fortepian

Maciej Sikała - saksofon tenorowy i sopranowy

Wojciech Pulcyn - kontrabas

Sebastian Frankiewicz - perkusja

27.01.2022 r. Synagoga u Rutiki Dzierżoniów ul. Krasickiego 28 godz. 19.00

Bilety: 40 zł (przedsprzedaż) 50 zł ( w dniu koncertu)

Bilety do nabycia w kasie biletowej DOK ul. Swidnicka 23, I piętro, w godz. 10.00 - 16.00

Sponsorem koncertu są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A.

tel. do kasy 74 64 65 019 w biletomacie lub na naszej stronie internetowej: www.dok.pl

Kuba Stankiewicz

Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów azzowych. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty Open i Song Of Innocence). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z działalności amerykańskiej Stankiewicza warto także przypomnieć jego współpracę z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. Po powrocie do kraju zakłada kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem, i nagrywa w 1993 roku płytę Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), potem współtworzy formację Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), której nagrania (Traveling Birds Quintet, 1994 i Return To The Nest, 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić Scotta Hamiltona, Arta Farmera (płyta Art In Wrocław), Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego i Annę Marię Jopek. Pod koniec lat 90. powstaje nostalgiczny album „Ulice wielkich miast" z opracowaniami piosenek zmarłej w 1997 roku Agnieszki Osieckiej. A w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej), który zespół przedstawił także na festiwalu Jazz Jamboree w roku 2003 i po długiej przerwie ponownie w roku 2010 (kilkakrotnie) w ramach Roku Chopinowskiego (w tym również na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie). W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku - Muzyka Jazzowa. W tym samym roku kazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku Kuba Stankiewicz dokonał w studio w Los Angeles - wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem leszkiewiczem - nagrań na płytę z utworami Victora Younga. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Classics. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów.

Kuba Stankiewicz w ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną (w 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w styczniu 2016 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka), jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych. (Apple Certified Logic Trainer).

Maciej Sikała

Maciej Sikała ur. w 1961 r . w Gdańsku. Muzyk jazzowy , aksofonista , kompozytor , wykładowca klasy saksofonu na kierunu jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracuje z czołówką polsiej sceny jazzowe m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim , Henrykiem Miśkiewiczem , Leszkiem Możdżerem , Piotrem Wojtasikem , Jarosławem Śmietaną , Leszkiem Kułakowskim , Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie , David Liebman , Ronnie Burrage , Billy Harper , Wayne Dockerey , John Betsch , Kenny Wheeler, Eddie Henderson.

Nagrał około 50 płyt w tym cztery autorskie , z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki".

Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w Niemczech , Rosji , Bułgarii , na Białorusi , Litwie , we Francji , Szwecji , Mołdawii , Rumunii , Kanadzie , Izraelu , Austrii , Ukrainie , Belgii , we Włoszech.

W ankiecie Jazz Forum ,,Jazz Top'' zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005 , 2010 i 2012.

Wojciech Pulcyn

Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia).

W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w

Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy).

W 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk" Witolda

Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „Halo?Kabaret?”. Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie).

Od roku 2000-2016 członek kadry Miedzynarodowych Warsztatow Jazzowych w Puławach. 2014 - wykładowca w klasie gitary basowej i kontrabasu podczas pierwszych warsztatów Drum Camp w Kielcach. Współpracował m. in. z Piotrem Baronem , Ewą Bem, R. Borowskim, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, ”Audiofel ing Band” Pawła Kaczmarczyka, z zespolem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Erykiem Kulmem - ”Quintessence”, Slawomirem Kulpowiczem , Henrykiem

Majewskim , Robertem Majewskim , Januszem Muniakiem , Maciejem Sikałą , Mateuszem Smoczynskim , Januszem Skowronem , Wojtkiem Staroniewiczem , Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem , Michalem Urbaniakiem , Bobby Watsonem , J."Ptaszynem" Wróblewskim, Izą Zając , Monty Watersem , K. Wolińskim. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Rafał Sarnecki Quartet ,Piotr 'Bocian' Cieślikowski Trio , Gasperem Bertoncelj , Mariuszem Lubomskim, Weroniką Grozdew i kapelą do Szymanowskiego , Kuba Stankiewicz Trio , Danielem Kramerem , Olgą Boczar , Grażyną Auguścik , Bogdanem Holownią , Kevinem Mahoganym i Jarkiem Wistem.

Sebastian Frankiewicz

Jest absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej.

Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 roku współpracuje z

Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniwa Wegehaupta oraz grupy „Bisquit” promowanej przez wytwórnię Kayax. Koncertuje również z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguscik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem.

W styczniu tego roku odbył się koncert inaugurujący powstanie autorskiego zespołu z saksofonistą Radkiem Nowickim i kontrabasistą Andrzejem Święsem, w programie którego znajdują się kompozycje własne członków grupy.