NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzierżoniów radośnie świętuje Narodowe Święto Niepodległości! W tym roku świętowanie rozpocznie się Paradą Niepodległości z flagami oraz uczestnikami konkursu „Historia Polski w ubiorze”. Oprócz tego będzie piknik patriotyczny, koncert, pokaz mażoretek oraz Dzierżoniowski Bieg Niepodległości.

Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości w Dzierżoniowie rozpocznie się w sobotę 11 listopada o godzinie 10.15 Paradą Niepodległości. Przemarsz wyruszy spod pomnika Jana Pawła II  na czele z mażoretkami, orkiestrą dętą, sufrażystkami (Dzierżoniowska Rada Kobiet) oraz uczestnikami konkursu „Historia Polski w ubiorze”, pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Dzierżoniowa i turystami przejdzie z ulicami Świdnicką, Daszyńskiego, i Piastowska na Skwer Solidarności.

Zachęcamy do zabrania na paradę polskich flag, przywdziania barw narodowych lub strojów z epoki II RP lub znanych postaci związanych z historią Polski. Program oficjalnych uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny wesprą programy artystyczne Mażoretek, Teatru Kątem oraz ZPiT "Poloneziaki". Po oficjalnych uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny zapraszamy na piknik patriotyczny na placu targowym, gdzie grupa historyczna Arkona z Torunia rozstawi swoje obozowisko. Będzie można zajrzeć do punktu medyczne dla rannych żołnierzy (opatrywanie ran publiczności), punktu rekrutacji ochotników do Legionów Polskich, wziąć udział w grach i zabawach dla publiczności, a w mennicy wybić okazjonalną monetę z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego. W tej części przewidziany jest również słodki poczęstunek, a a także koncert patriotyczny. Na scenie pojawią się: Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki”, Miejska Orkiestra Dęta, Kapela Ślężanie oraz zespół wokalno-aktorski Sonanto. Podczas pikniku nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Historia Polski w ubiorze”.

W międzyczasie, około godziny 12.00 wystartuje 12. Dzierżoniowski Bieg Niepodległości. Start i meta Biegu znajdować się będzie na placu targowym. Długość trasy wynosi ok. 1130 metrów.