TERCET KAMILI DRABEK

DZIERŻONIOWSKI OŚRODEK KULTURY ORAZ DGN KLUB JAZZOWY PEGAZZ ZAPRASZAJĄ NA KONCERT: TERCET KAMILI DRABEK

7.03.2024

SALA PEGAZ

GODZ. 19.00

Tercet Kamili Drabek - “Tak bym chciała kochać już”

Marcin Konieczkowicz - saksofon | Kamila Drabek - kontrabas | Kacper Kaźmierski - perkusja

Tercet to Marcin, Kamila i Kacper. Grupa poznała się na studiach w Krakowie i razem tworzy jeden z ciekawszych i najbardziej docenianych młodych zespołów jazzowych w Polsce. Ich muzyka opiera się o piosenki kontrabasistki- Kamili. Jest pełna śpiewnych, folkowych melodii wykonanych

z rockową energią i młodzieńczym wdziękiem. To jazz zagrany „po polsku” - z dużą dozą słowiańskiego liryzmu ale i z nie mniejszym poczuciem humoru. Szczerość i pełen profesjonalizm zapewnił im uznanie krytyków i sympatię publiczności.

W październiku 2023 roku Tercet ponownie wszedł do studia i zarejestrował materiał na kolejny album, tym razem analogowo - na taśmę. Na drugiej płycie - “Tak bym chciała kochać już” - można spodziewać się pełnych wdzięku melodii, folkowych skojarzeń, młodzieńczo wykonanego oldschoolowego jazzu z domieszką poczucia humoru. Tercet kontynuuje swoje upodobania do polish jazzu dlatego nie zabraknie charakterystycznych, oryginalnych wykonań mistrzów, np. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.

Nowy materiał ukaże się w marcu 2024 roku, 5 lat po wygranej w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny. Pierwszy album pt. „Muzyka Naiwna”, wydany nakładem wydawnictwa Soliton, miał premierę w lipcu 2019 podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W 2020 płyta uzyskała nominację do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Debiut Roku Jazz. Tercet koncertował podczas wielu festiwali w Polsce i zagranicą, m.in: V4 Jazz Fest (Praga, Samorin, Budapeszt, Kraków), Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Polska Jazz Festiwal (Opus Jazz Club, Budapeszt), czy Summer Jazz Festiwal. W 2020 r. w ramach programu Partnerstwo dla Muzyki 2.0. zespół zrealizował również projekt pt. “Tercet Kamili Drabek gra utwory Jerzego Dudusia Matuszkiewicza”.

„Wspólnym mianownikiem „Muzyki Naiwnej” ze sztuką naiwną może być szczera prezentacja tego, co bliskie liderce, ale z wykorzystaniem bardzo zaawansowanych umiejętności. To dzięki nim zespół z powodzeniem nawiązuje do tylu stylistyk, wywołując różnorakie skojarzenia . ”

Maciej Krawiec, Dwutygodnik

„(…)Drabek, Konieczkowicz i Kaźmierski na pewno są pilnymi studentami, na pewno mają głowy pełne akademickiej wiedzy, a ręce zmęczone harówką w sali ćwiczeniowej. Mają też mnóstwo młodzieńczego wdzięku i grają z radością, której niejeden wyjadacz w branży będzie im zazdrościł.”

Adam Domagała, Jazz Forum

Kamila Drabek - pochodząca z Bielska - Białej kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie stacjonuje w Warszawie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album "Muzyka Naiwna" (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers czy Maciejem Obarą. Jest laureatką konkursów Blue Note Poznań Jazz Competition, Azoty Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal. W ramach programu „Partnerstwo dla muzyki 2.0.” zrealizowała projekt „Tercet gra utwory Jerzego Dudusia Matuszkiewicza”. W 2020 r. wraz z pisarką Anną Malinowską i malarką Polą Dwurnik stworzyły interdyscyplinarne trio na słowo, obraz i kontrabas w projekcie „Unhappy Ending”. Fanka teatru, malarstwa oraz amerykańskiej koszykówki.

Kacper Kaźmierski - Perkusja. Student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Łukasza Żyty. Zdobywca wielu nagród na festiwalach i konkursach muzyki jazzowej takich jak: III miejsce na międzynarodowym konkursie perkusyjnym „Jazz Drummers Competition”, Grand Prix X edycji „Tarnów Jazz Contest” z zespołem Entropia Ensemble, II nagroda X edycji „Tarnów Jazz Contest” wraz z zespołem Natalia Kordiak Quintet czy II nagroda na festiwalu „RCK PRO JAZZ” z zespołem Kuba Banaszek Quartet. Współpracował z takimi muzykami jak: Zbigniew Namysłowski, Marek Kądziela, Marcin Ślusarczyk, Wojciech Groborz, Franek Pospieszalski, Jacek Namysłowski i wielu innych.

Marcin Konieczkowicz -- krakowski saksofonista altowy oraz barytonowy; absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu oraz saksofonu jazzowego; w ciągu ostatnich lat został laureatem głównych nagród najważniejszych polskich konkursów i festiwali jazzowych m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Blue Note Poznań Competition, Jazzowy Debiut Fonograficzny, Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu. Na co dzień prowadzi działalność koncertową głównie na deskach krakowskich klubów jazzowych z zespołami: „Kuba Banaszek Quartet”, „Tercet Kamili Drabek”, "Michał Aftyka Quintet" oraz „Orchestra Dedicated” Wojciecha Groborza. Prywatnie - zapalony czytelnik Przekroju oraz entuzjasta kuchni roślinnej.

Bilety w cenie 45 zł (przedsprzedaż) 65 zł (w dniu koncertu) do mabycia w kasie biletowej DOK, ul. Świdnicka 23, I piętro, w godzinach pon - czw 10.00 - 17.30, piątek 8.00 - 15.30, tel. do kasy: 74 646 50 19, w biletomacie lub na stronie www.dok.pl